Jdi na obsah Jdi na menu
 


DOMÁCÍ ZPRÁVY

Příspěvky

19. 1. 2020

Návštěvníkům hor nově pomáhají i policejní lyžařské hlídky

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

Nejen v Beskydech, ale také v Jeseníkách se lyžaři mohou setkat s policisty na svazích, běžeckých tratích i v nepřístupném horském terénu.

 
Celý příspěvek

16. 1. 2020

Vědci z Fakultní nemocnice Brno získali nový patent proti bakteriální rezistenci

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

Vědci z Fakultní nemocnice Brno získali nový patent, který znamená další posun v boji proti bakteriální rezistenci. Novou metodu lze využít v oblasti epidemiologie bakteriálních infekcí spojených s nemocniční péčí. Patent bude mít svoji funkci také v komunitních zařízeních. Oficiální název patentu je „Způsob typizace bakteriálních kmenů Escherichia coli a oligonukleotidy pro použití při tomto způsobu“. Na vývoji metody se podílel tým šesti úzce spolupracujících odborníků. Návrh samotné metody vznikl za spolupráce Mgr. Matěje Bezdíčka a doc. Mgr. Martiny Lengerové, Ph.D., z Centra molekulární biologie a genové terapie Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

 
Celý příspěvek

10. 1. 2020

Masarykova univerzita letos vypraví do Antarktidy dvě menší expedice

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

Sledování dopadů klimatické změny na antarktické ledovce, permafrost, jezera, vodní toky či půdu a veškerý život od mikroorganismů až po nižší rostliny je hlavní náplní letošní vědecké expedice Masarykovy univerzity (MU) na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova. Výprava, která bude mít devět členů, odjíždí z České republiky v pátek 17. ledna. Koncem ledna pak vyrazí další šestičlenná expedice na Nelsonův ostrov v souostroví Jižní Shetlandy, kde bude sbírat vzorky pro další výzkum.

 
Celý příspěvek

7. 1. 2020

Policisté Královéhradeckého kraje dnes za účasti ministra vnitra Jana Hamáčka převzaly třiadvacet nových služebních vozidel

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

Třiadvacet vysloužilých policejních aut, která používají policisté pro výkon služby v Královéhradeckém kraji, nahradí počínaje dnešním dnem stejný počet nových vozidel. Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje je dnes v odpoledních hodinách slavnostně převzalo z rukou ministra vnitra Jana Hamáčka. Předání vozidel se dále zúčastnil i policejní prezident brig. gen. Mgr. Jan Švejdar, hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D. a ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje brig. gen. Ing. Petr Petřík.

 
Celý příspěvek

7. 1. 2020

Předsedou poslaneckého klubu Pirátů zůstává Jakub Michálek

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

Piráti dnes potřetí volili vedení poslaneckého klubu. V hlasování opět uspěl dosavadní předseda Jakub Michálek, který byl jediným kandidátem na předsedu klubu. Prvním místopředsedou klubu zůstal Lukáš Černohorský, řadovými místopředsedy byli zvoleni Lukáš Kolářík, Martin Jiránek a Jan Lipavský. Náhradníkem na pozici místopředsedy se stal František Navrkal. Funkční období předsednictva klubu je dvouleté.

 
Celý příspěvek

6. 1. 2020

Čeští vědci hledají materiály pro bezztrátový přenos signálu

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

Nové možnosti bezztrátového přenosu elektrického signálu, které se dají využít například v procesorech kvantových počítačů, testovala na nových sloučeninách mezinárodní skupina vědců včetně odborníků z Masarykovy univerzity (MU), Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a institutu CEITEC Vysokého učení technického (VUT). Experimentální práci, která se zabývala charakterizací vlastností takzvaných topologických izolátorů, tedy materiálů, které vedou elektrický proud pouze na povrchu a jinak se chovají jako izolanty, zveřejnil vědecký časopis Nature. Výsledky by mohly v budoucnu pomoci se sestrojením kvantového počítače, o kterém se zatím uvažuje jen teoreticky.

 
Celý příspěvek

1. 1. 2020

Prvními mláďaty roku jsou v Zoo Praha ovce kamerunská a želva tuniská

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

Nad ránem 1. ledna 2020 přišla v Zoo Praha na svět hned dvě mláďata – beránek ovce kamerunské, na kterého se návštěvníci mohou přijít podívat do Dětské zoo v dolní části areálu, a želva tuniská, jejíž chov v pražské zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům.

 
Celý příspěvek

18. 12. 2019

Dobrovolní hasiči mohou poskytnout předlékařskou první pomoc ještě před příjezdem záchranářů

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

Úsilí o zkrácení dojezdového času sanitek vedlo ke vzniku dohody mezi krajem, hasiči, záchranáři a šesti obcemi ležícími v příhraničí. V případě potřeby vyrazí poskytnout předlékařskou první pomoc jednotky dobrovolných hasičů, které zřizují zapojené obce. Ty budou na tento způsob zásahu vybaveni a vyškoleni. 

 
Celý příspěvek

11. 12. 2019

Autoklub České republiky podporuje expedici Z101

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

22. dubna 2020 odstartuje od Autoklubu ČR expedice Z101. Na den přesně po 73 letetech vyjedou mladí cestovatelé přesně ve stopách legendární dvojice Hanzelka a Zikmund na expedici do Afriky a Ameriky. Projekt Z101 je přímým pokračováním projektu Zikmund100, který úspěšně literárně, fotograficky a filmově dokončil dílo Hanzelky a Zikmunda při jejich asijské cestě. Z101 povede přes Afriku, Jižní, Střední Ameriku a Severní Ameriku během let 2020 a 2022.

 
Celý příspěvek

10. 12. 2019

Fakultní nemocnice Brno zve na přednášku o neplodnosti a reprodukční medicíně

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY / Komentářů: 0

V úterý 17. 12. 2019 se od 17 hodin uskuteční přednáška pro širokou veřejnost na téma Neplodnost a reprodukční medicína.

 
Celý příspěvek