Jdi na obsah Jdi na menu
 


DOMÁCÍ ZPRÁVY

Příspěvky

27. 5. 2020

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity spouští virtuální prohlídku

Zpřístupnit Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity a také část Augustiniánského opatství lidem, kteří je nemohou navštívit osobně například kvůli omezením souvisejícím s koronavirovou epidemií, umožní nová virtuální prohlídka těchto prostor. Připravilo ji Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity ve spolupráci s opatstvím a je od dnešního dnes k vidění na tomto odkazu https://mendelmuseum.muni.cz/#virtualni-prohlidka.

 
Celý příspěvek

25. 5. 2020

Proč má mít štěrk přednost před pitnou vodou? Obce na Hodonínsku se budou bránit u soudu

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

I přes obrovské sucho, které sužuje Českou republiku, může těžba štěrkopísku ohrozit vodní zdroj pro více 140 tisíc lidí. Společnost České štěrkopísky má k povolení těžbě štěrkopísků na Hodonínsku zase o krok blíže. Český báňský úřad v Praze 19. května zamítl veškeré námitky a schválil dobývací prostor. Hrozící těžba a případné znehodnocení zdroje pitné vody by mohlo mít v budoucnu zcela katastrofické následky pro značnou část Hodonínska. Zúčastněné obce se rozhodly bránit u soudu podáním správní žaloby.

 
Celý příspěvek

24. 5. 2020

Pražské bazény Šutka a Strahov se po několika měsících dočkají prvních návštěvníků

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen 2020, bylo oznámeno, že bude povolena návštěva přírodních a umělých koupališť (krytých i nekrytých), což se týká i znovuotevřené bazénu Strahov a Šutka.

 
Celý příspěvek

24. 5. 2020

Třiaosmdesátiletý Rudolf Kluna si kurz bezpečné jízdy na mosteckém autodromu užívá

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

U zahájení třetího ročníku úspěšného celorepublikového projektu Jedu s dobou, jehož součástí jsou bezplatné kurzy pro řidiče a řidičky starší 65 let, nechyběl ani třiaosmdesátiletý Rudolf Kluna. Na mostecký polygon, který je jedním z osmi tuzemských center pořádajících tyto kurzy, se v neděli vrátil už potřetí. „Velmi tuto možnost zdokonalit se v řízení a dozvědět se spoustu zajímavých informací včetně novinek z dopravní legislativy vítám. Praktický výcvik si pak vyloženě užívám,“ svěřil se sympatický a stále velmi vitální obyvatel jednoho z penzionů pro seniory v Most

 
Celý příspěvek

20. 5. 2020

Přednosta neurologické kliniky FNUSA prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.,FRCP bude přednášet pro stovky odborníků z celého světa

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

Evropské referenční sítě pro vzácná onemocnění (ERN), konkrétně síť specializovaných pracovišť zaměřená na epileptologii (ERN-EpiCare) pořádá 28. května webinář pro lékaře. Hlavním přednášejícím akce, zaměřené na klinické projevy epilepsie temporálního laloku, je přednosta I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., FRCP

 
Celý příspěvek

18. 5. 2020

Mostecký autokoncert je téměř vyprodaný! O půlnoci Leoše Mareše vystřídá pravé automobilové kino

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

Mostecký autodrom nabídne v pátek 22. května hned dvojí kulturní vyžití. Ve spolupráci s agenturou Dream PRO uspořádá od 20:00 na parkovišti v paddocku autokoncert DJ Show Live Leoše Mareše, od půlnoci pak zábava pokračuje promítáním autokina. „Pořadatelé zvolili stylově k prostředí velkého závodního okruhu divácky atraktivní film Le Mans ´66, o záběry superrychlých a silných speciálů v akci při jednom z nejslavnějších motoristických podniků světa tak nebude nouze,“ láká na podívanou do jedinečného prostředí eventová manažerka společnosti AUTODROM MOST Michaela Rosenkranzová.

 
Celý příspěvek

15. 5. 2020

Velký obrat v kauze Petra Kramného

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

 Krajské státní zastupitelství v Ostravě vydalo rozhodnutí o obnovení řízení v případu Petra Kramného. Stalo se tak na základě nových skutečností, předně prokázání faktu, že znalecký ústav, který zpracoval posudky o vraždě elektrickým proudem, nikdy nebyl oficiálně registrovaný a v současné době už neexistuje. Naděje tak svitla nejen Kramnému odsouzenému na základě pochybných posudků k odnětí svobody na 28 let, ale i pro lékařské znalce Radka Matlacha a Igora Fargaše, kteří dostali za své posudky 2 roky podmínku a 5 let zákaz činnosti.

 
Celý příspěvek

15. 5. 2020

Piráti se postavili proti povinným sterilizacím trans lidí

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny ČR v průběhu včerejšího jednání řešil návrh pirátského poslance Ondřeje Profanta a poslankyně za hnutí ANO Barbory Kořanové ke zrušení povinných sterilizací trans lidí. Pro jejich zrušení hlasovala polovina přítomných. I když podpora na výboru nakonec nestačila, chtějí předkládající poslanci návrh obhájit ve 2. a 3. čtením na plénu Sněmovny.

 
Celý příspěvek

15. 5. 2020

Bezplatné kurzy pro seniory v Mostě startují

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

O dva měsíce později proti původnímu plánu z důvodu restriktivních opatření proti šíření nemoci Covid-19 se senioři dočkají zahájení třetího ročníku úspěšného celorepublikového projektu Jedu s dobou . Jeho součástí jsou bezplatné kurzy, které pro řidiče a řidičky starší 65 let pořádá osm tuzemských center bezpečné jízdy. Jedním z nich je polygon mosteckého autodromu.

 
Celý příspěvek

14. 5. 2020

Fyzici vylepšují vlastnosti nanovlákenných filtrů. Využijí se i v rouškách

Nové možnosti úpravy nanovláken pro filtraci vzduchu za pomoci plazmatu hledá tým fyziků z centra CEPLANT Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Nanovlákna se při výrobě filtrů nanášejí na podkladovou tkaninu, ale v současnosti se kvůli zlepšení mechanických vlastností a lepšímu přilnutí k tomuto podkladu musí ještě laminovat. Právě tento krok chtějí vědci s využitím plazmatu obejít a na ověření této možnosti získali 760 tisíc korun od Technologické agentury ČR.

 
Celý příspěvek