Jdi na obsah Jdi na menu
 


DOMÁCÍ ZPRÁVY

Příspěvky

13. 5. 2020

Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity odpracovali v rámci boje s COVID-19 tisíce hodin

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

 

Bezmála 25 tisíc hodin jen ve dvou brněnských fakultních nemocnicích a další tisíce hodin v dalších zdravotnických zařízeních v celkem čtyřech krajích odpracovali studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v rámci boje s epidemií nemoci COVID-19. Do této pomoci se zapojilo na 450 studentů lékařských, ale i nelékařských studijních programů, z nichž 279 tak plnilo pracovní povinnost vyplývající z rozhodnutí vlády ČR.     

 
Celý příspěvek

6. 5. 2020

Hrozí konec mezinárodně uznávaných kulturních akcí varuje poslankyně Kovářová

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

Koronakrize ohrožuje nejen divadla, orchestry a další širokou kulturní obec, ale také významné festivaly a kulturní akce. Vláda s přímou účinnou pomocí velkým kulturním akcím zatím nepočítá. Věra Kovářová (STAN) proto navrhuje usnesení, které požaduje po vládě okamžitou pomoc, která zabrání konci mezinárodně uznávaných kulturních akcí a festivalů.

 
Celý příspěvek

6. 5. 2020

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity spustila první portál s vědeckými poznatky o COVID-19 v češtině

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

První portál shrnující aktuální vědecké poznatky o nemoci COVID-19 v českém jazyce zpřístupnila odborné i laické veřejnosti Lékařská fakulta Masarykovy univerzity.

 
Celý příspěvek

6. 5. 2020

Praha a Brno žádají poslance o možnost stanovit pravidla pro provozování sdílených kol a koloběžek

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

Praha a Brno usilují o posílení pravomocí obcí v případě sdílené elektromobility. V květnu čeká třetí čtení novelu zákona o silničním provozu, která obsahuje pozměňovací návrh pražského poslance Jana Čižinského posilující vedle role obcí i odpovědnost společností. K návrhu minulý týden ve čtvrtek vydali negativní stanovisko členové Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. Praha a Brno vyzvaly poslance, aby zohlednili specifickou situaci velkých měst, kterým dnes zastaralý zákon svazuje ruce. Problémy jsou v obou městech se sdílenými koloběžkami Lime, s jejichž příchodem výrazně vzrostl počet kolizí s chodci.

 
Celý příspěvek

5. 5. 2020

TOP 09: Česká republika není ruská gubernie

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY
 
Celý příspěvek

5. 5. 2020

Vláda přichází s návrhem ODS k EET po 48 dnech

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

V Poslanecké sněmovně se budou projednávat zákony, které vychází z několik týdnů starých návrhů ODS. Prvotní odmítavý přístup vlády je podle občanských demokratů zbytečný, když vláda jejich návrhy nakonec opíše. ODS chce také řešit podmínky návratu studentů a žáků do škol.

 
Celý příspěvek

4. 5. 2020

Vláda záměrně zamlčuje informace o koronaviru, chceme svolat mimořádnou schůzi Sněmovny říkají Piráti

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

Již více než měsíc žádají Piráti vládu a Ministerstvo zdravotnictví ČR o zodpovězení důležitých otázek a vysvětlení aktivit týkajících se epidemie koronaviru. Vláda však na dotazy nereaguje, ignoruje lhůty a zásadní informace tají nejen před poslanci ale i veřejností. Piráty zajímalo stanovisko ohledně nezákonnosti přijetí některých krizových opatření v nouzovém stavu či například fungování chytré karantény. Pokud vláda neodpoví, navrhnou Piráti zařazení netransparentního jednání vlády na jednání Sněmovny, a pokud to koalice zablokuje, chtějí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny, kde budou žádat na tyto zásadní otázky odpovědi. Jedná se o nejen právo opozice kontrolovat kroky státu v této nelehké době, ale i samotných občanů, kteří by měli znát informace o fungování státu.

 
Celý příspěvek

4. 5. 2020

Opožděný návrat vědců Masarykovy univerzity z Antarktidy byl komplikovaný

Komplikovaný byl letošní návrat výzkumné expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Místo původně plánovaného termínu návratu v druhé polovině března se devítičlenná skupina dostala do České republiky až na samém konci dubna. Cestu domů jim zkomplikovala jednak závada na lodi chilského námořnictva, která je vyzvedla na ostrově Jamese Rosse až 21. března a pak také světová pandemie koronaviru, kvůli níž ustala letecká doprava z Chile. Do Evropy se tak expedice dostala díky repatriačnímu letu Francie až 30. dubna. Po příjezdu do České republiky zamíří všichni členové expedice do čtrnáctidenní karantény.

 
Celý příspěvek

4. 5. 2020

Otevřený dopis starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře předsedkyni Evropské komise

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY
 
Celý příspěvek

29. 4. 2020

Ošetřovné se zvyšuje na 80% a mohou ho čerpat i pracovníci na dohodu

/ Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY

Pro návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 % denního vyměřovacího základu zvedla ruku většina Senátu PČR. Ošetřovné se zvýší automaticky, a to zpětně od 1. dubna do 30. června. Na ošetřovné budou mít nově nárok i takzvaní „dohodáři“. Ke konečnému schválení změn chybí už jen podpis prezidenta republiky.

 
Celý příspěvek