Jdi na obsah Jdi na menu

DOMÁCÍ ZPRÁVY

Příspěvky

Návštěvníkům hor nově pomáhají i policejní lyžařské hlídky

19. 1. 2020

Nejen v Beskydech, ale také v Jeseníkách se lyžaři mohou setkat s policisty na svazích, běžeckých tratích i v nepřístupném horském terénu.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0

Vědci z Fakultní nemocnice Brno získali nový patent proti bakteriální rezistenci

16. 1. 2020

Vědci z Fakultní nemocnice Brno získali nový patent, který znamená další posun v boji proti bakteriální rezistenci. Novou metodu lze využít v oblasti epidemiologie bakteriálních infekcí spojených s nemocniční péčí. Patent bude mít svoji funkci také v komunitních zařízeních. Oficiální název patentu je „Způsob typizace bakteriálních kmenů Escherichia coli a oligonukleotidy pro použití při tomto způsobu“. Na vývoji metody se podílel tým šesti úzce spolupracujících odborníků. Návrh samotné metody vznikl za spolupráce Mgr. Matěje Bezdíčka a doc. Mgr. Martiny Lengerové, Ph.D., z Centra molekulární biologie a genové terapie Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0

Masarykova univerzita letos vypraví do Antarktidy dvě menší expedice

10. 1. 2020

Sledování dopadů klimatické změny na antarktické ledovce, permafrost, jezera, vodní toky či půdu a veškerý život od mikroorganismů až po nižší rostliny je hlavní náplní letošní vědecké expedice Masarykovy univerzity (MU) na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova. Výprava, která bude mít devět členů, odjíždí z České republiky v pátek 17. ledna. Koncem ledna pak vyrazí další šestičlenná expedice na Nelsonův ostrov v souostroví Jižní Shetlandy, kde bude sbírat vzorky pro další výzkum.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0

Policisté Královéhradeckého kraje dnes za účasti ministra vnitra Jana Hamáčka převzaly třiadvacet nových služebních vozidel

7. 1. 2020

Třiadvacet vysloužilých policejních aut, která používají policisté pro výkon služby v Královéhradeckém kraji, nahradí počínaje dnešním dnem stejný počet nových vozidel. Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje je dnes v odpoledních hodinách slavnostně převzalo z rukou ministra vnitra Jana Hamáčka. Předání vozidel se dále zúčastnil i policejní prezident brig. gen. Mgr. Jan Švejdar, hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D. a ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje brig. gen. Ing. Petr Petřík.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0

Předsedou poslaneckého klubu Pirátů zůstává Jakub Michálek

7. 1. 2020

Piráti dnes potřetí volili vedení poslaneckého klubu. V hlasování opět uspěl dosavadní předseda Jakub Michálek, který byl jediným kandidátem na předsedu klubu. Prvním místopředsedou klubu zůstal Lukáš Černohorský, řadovými místopředsedy byli zvoleni Lukáš Kolářík, Martin Jiránek a Jan Lipavský. Náhradníkem na pozici místopředsedy se stal František Navrkal. Funkční období předsednictva klubu je dvouleté.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0

Čeští vědci hledají materiály pro bezztrátový přenos signálu

6. 1. 2020

Nové možnosti bezztrátového přenosu elektrického signálu, které se dají využít například v procesorech kvantových počítačů, testovala na nových sloučeninách mezinárodní skupina vědců včetně odborníků z Masarykovy univerzity (MU), Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a institutu CEITEC Vysokého učení technického (VUT). Experimentální práci, která se zabývala charakterizací vlastností takzvaných topologických izolátorů, tedy materiálů, které vedou elektrický proud pouze na povrchu a jinak se chovají jako izolanty, zveřejnil vědecký časopis Nature. Výsledky by mohly v budoucnu pomoci se sestrojením kvantového počítače, o kterém se zatím uvažuje jen teoreticky.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0

Prvními mláďaty roku jsou v Zoo Praha ovce kamerunská a želva tuniská

1. 1. 2020

Nad ránem 1. ledna 2020 přišla v Zoo Praha na svět hned dvě mláďata – beránek ovce kamerunské, na kterého se návštěvníci mohou přijít podívat do Dětské zoo v dolní části areálu, a želva tuniská, jejíž chov v pražské zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0

Dobrovolní hasiči mohou poskytnout předlékařskou první pomoc ještě před příjezdem záchranářů

18. 12. 2019

Úsilí o zkrácení dojezdového času sanitek vedlo ke vzniku dohody mezi krajem, hasiči, záchranáři a šesti obcemi ležícími v příhraničí. V případě potřeby vyrazí poskytnout předlékařskou první pomoc jednotky dobrovolných hasičů, které zřizují zapojené obce. Ty budou na tento způsob zásahu vybaveni a vyškoleni. 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0

Autoklub České republiky podporuje expedici Z101

11. 12. 2019

22. dubna 2020 odstartuje od Autoklubu ČR expedice Z101. Na den přesně po 73 letetech vyjedou mladí cestovatelé přesně ve stopách legendární dvojice Hanzelka a Zikmund na expedici do Afriky a Ameriky. Projekt Z101 je přímým pokračováním projektu Zikmund100, který úspěšně literárně, fotograficky a filmově dokončil dílo Hanzelky a Zikmunda při jejich asijské cestě. Z101 povede přes Afriku, Jižní, Střední Ameriku a Severní Ameriku během let 2020 a 2022.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0

Fakultní nemocnice Brno zve na přednášku o neplodnosti a reprodukční medicíně

10. 12. 2019

V úterý 17. 12. 2019 se od 17 hodin uskuteční přednáška pro širokou veřejnost na téma Neplodnost a reprodukční medicína.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: DOMÁCÍ ZPRÁVY | Komentářů: 0