Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. 5. 2020

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity spustila první portál s vědeckými poznatky o COVID-19 v češtině

 Brno - Pomocí takzvaných rapid reviews (rychlé reviews) přináší důvěryhodné a ověřené zdravotnické informace ze zásadních vědeckých prací. Na jejich překladu pracovali odborníci z Masarykovy univerzity od vypuknutí pandemie. Přehledy vědeckých informací shromážděných v rámci Cochrane knihovny o nemoci COVID-19 jsou tak v češtině zdarma dostupné na adrese: https://czechrepublic.cochrane.org/cs/covid-19/cochrane-covid-19-rapid-review.

 

Naším cílem je prosazovat medicínu založenou na vědeckých důkazech. Chceme, aby se k lékařům a dalším pracovníkům ve zdravotnictví, ale i k tvůrcům politik a k celé veřejnosti dostaly rychle a v dostupné podobě ověřené a aktuální vědecké poznatky o nemoci COVID-19. Věříme, že tak současně přispějeme k omezení šíření nepravdivých či zkreslených zpráv vztahujících se této nemoci a její léčbě,“ řekl Miloslav Klugar z Českého národního centra Evidence-Based Healthcare a Knowledge Translation (CEBHC-KT) při Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, který je zároveň ředitelem českého Cochrane centra.

 

K dnešnímu dni jsou v knihovně Cochrane dostupné tři speciální kolekce zaměřené na důkazy důležité pro intenzivní péči, opatření pro kontrolu infekce a účinné možnosti odvykání kouření během pandemie. Dvě úplně nové rapid reviews a dalších dvacet rapid reviews se dokončuje, doplnila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

 

zdroj: Masarykova univerzita

foto: ilustrační