Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. 1. 2020

Masarykova univerzita letos vypraví do Antarktidy dvě menší expedice

Brno - Vědecké expedice na ostrov Jamese Rosse pořádá Masarykova univerzita téměř patnáct let, kromě dlouhodobého sledování dopadů změn klimatu na jednotlivé složky životního prostředí čeká v tomto roce odborníky také práce na novém výzkumu. „V rámci spolupráce s Portugalským národním antarktickým programem budeme sledovat vazby mezi osídlením odledněných ploch různými mikroorganismy a rostlinami a ústupem ledovců, a to v řádech tisíciletí, ale i jednotlivých let. Tento výzkum se zaměřuje na celou oblast Antarktického poloostrova a my jej kompletně zajišťujeme na východním pobřeží,“ uvedl vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt.

 

 

Podobně jako v předchozích letech se vědci na stanici J. G. Mendela dostanou z Punta Arenas přes stanici Bernardo O’Higgins na Antarktickém poloostrově. „První část cesty absolvujeme na lodi chilského námořnictva a následně nás vrtulníky chilského letectva dopraví na základnu,“ dodal vedoucí letošní expedice Kamil Láska. Vzhledem k pozdějšímu vyplutí do Antarktidy je i návrat všech členů expedice plánován na druhou polovinu března.

 

 

Druhým rokem usiluje univerzita o rozšíření antarktického výzkumného programu na Nelsonův ostrov. Mezinárodním výprava pod vedením Pavla Kaplera tam letos vyrazí koncem ledna. Jejími členy budou tři dobrovolníci z Českého antarktického nadačního fondu, který vlastní tamní infrastrukturu, a dva portugalští vědci. Expedice se zaměří na výzkum místní bioty, na technické zajištění dlouhodobých monitoringů klimatu a sběr vzorků pro kolegy z různých výzkumných institucí. Součástí výpravy bude i údržba stávající provizorní stanice, která má v některé z příštích sezón projít generální rekonstrukcí, uvedla k expedicím mluvčí Masarykovy univerzity Mgr. Tereza Fojtová.

 

 

Letošní expedice mají nižší počet účastníků než v minulých letech, příčinou je nevyjasněné financování Českého antarktického výzkumného programu. Obě expedice prozatím hradí Přírodovědecká fakulta MU a zároveň probíhají jednání s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy o optimálním zajištění dlouhodobého financování českých aktivit v Antarktidě. Kontinuální vědecká činnost je totiž podmínkou pro udržení konzultativního členství České republiky v systému Smlouvy o Antarktidě. Konzultativní statut má pouze 29 států světa, které mohou spolurozhodovat o tom, jaké aktivity je možné v Antarktidě v současnosti a v budoucnu vykonávat, doplnila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

 

zdroj: Masarykova univerzita

foto: Masarykova univerzita

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář