Jdi na obsah Jdi na menu
 


26. 3. 2020

Masarykova univerzita nabídla přednostně a zdarma své výzkumné kapacity pro výzkum koronaviru

Brno - Čeští i zahraniční vědci, kteří se výzkumem souvisejícím s novým koronavirem a nemocí COVID19 zabývají, takto mohou využít zázemí center zaměřených na strukturní biologii. Kapacity tak společně nabízí CEITEC Masarykovy univerzity a BIOCEV Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. 

 

Obě pracoviště mají k dispozici vybavení a odborníky, s jejichž pomocí lze studovat strukturu nového koronaviru a jeho interakci s okolím až na úrovni jednotlivých atomů. „To má zcela zásadní význam pro nalezení vhodné terapie proti nové nemoci v podobě vakcíny nebo léku. Infrastruktura obou institucí má špičkové vybavení, které je unikátní ve středoevropském prostoru a může plně nahradit další evropská centra, která jsou kvůli šířící se pandemii uzavřená,“ uvedl Vladimír Sklenář z Masarykovy univerzity, který koordinuje využití laboratoří kryo-elektronové mikroskopie, difrakce rentgenového záření nebo nukleární magnetické rezonance v obou institucích v rámci České infrastruktury pro integrativní strukturní biologii (CIISB).

 

Od tohoto týdne je tak pro výzkumné týmy z České republiky i ze zahraničí otevřená speciální výzva, která umožňuje projektům zaměřeným na výzkum nového koronaviru rychlejší schválení a také přednostní přístup k potřebným přístrojům v laboratořích institutu CEITEC Masarykovy univerzity či BIOCEV. „Přístrojovou kapacitu a práci našich odborníků budou mít výzkumníci zdarma, náklady měření pokryjí peníze od ministerstva školství,“ doplnil Sklenář s tím, že pracovat bude možné jen se zaslanými vzorky, protože s ohledem na přísné hygienické a bezpečnostní podmínky není možné do laboratoří externí výzkumníky přímo pouštět, dodala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

 

 

zdroj: Masarykova univerzita

foto: redakce