Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 5. 2020

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity spouští virtuální prohlídku

Brno - Volně průchozí trojrozměrný pohled do muzea a opatství je složený z 360° fotografií a u zajímavých míst najdou zájemci také vysvětlující texty či nahrávky, které jsou v češtině i angličtině. Návštěvníci se díky virtuální prohlídce dostanou do prostor stálé expozice věnované osobnosti Gregora Johanna Mendela, prohlédnou si Mendelův refektář, knihovnu opatství a také včelín v jeho zahradě.

 

„Chceme lidem představit jednoho z nejvýznamnějších českých vědců a nalákat ty, kteří mohou, aby se přišli do muzea podívat osobně, zažili genius loci tohoto místa a dozvěděli se také mnohem víc informací o Mendelovi a jeho práci,“ uvedla ředitelka Mendelova muzea Blanka Křížová.  

 

Muzeum se po omezení provozu v době epidemie nemoci COVID-19 znovu otevře návštěvníkům 2. června ve standardních návštěvních hodinách. „Mnozí návštěvníci a především ti ze zahraničí se k ale nám ještě delší čas nedostanou a právě oni mohou nahlédnout do muzea a míst, kde Mendel působil, alespoň virtuálně,“ podotkla Křížová.

 

Spolu s novou virtuální prohlídkou připravilo Mendelovo muzeum MU také nový anglický překlad nejzásadnějšího Mendelova díla – Pokusy s rostlinnými hybridy, tedy Experiments on Plant Hybrids. „Anglický překlad tohoto díla včetně komentáře je od roku 2016 dostupný v online verzi na stránkách Britské společnosti pro historii vědy. Tištěná verze vznikla spoluprací obou zmíněných institucí a vydalo ji univerzitní nakladatelství Munipress. Jde o nejkomplexnější anglický překlad prezentovaný současně s německým originálem včetně kopie Mendelova rukopisu, s předmluvou nobelisty Paula Nurse a komentáři renomovaných vědců,“ dodala Křížová.

 

Původní online verze spisu je dostupná zde:


https://www.bshs.org.uk/bshs-translations/mendel/2016?page=1

 

Knihu je možné zakoupit zde:


https://munishop.muni.cz/obchod/knihy/experiments-on-plant-hybrids-00000079554

 

 

zdroj: Masarykova univerzita

foto: Wikipedie a Masarykova univerzita

 

Náhledy fotografií ze složky Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity