Jdi na obsah Jdi na menu
 


25. 4. 2020

Ministryně Maláčová navrhuje plán rozvolnění opatření v sociálních službách zavedených kvůli pandemii COVID-19

Praha - „Chceme postupně umožnit fungování sociálních služeb, které musely být vzhledem k riziku šíření koronaviru omezeny. Toto rozvolňování bude pozvolné a za přísných pravidel. Situaci budeme bedlivě sledovat, abychom mohli plán okamžitě upravit podle epidemiologické situace. Plán jsme projednali s Ministerstvem zdravotnictví i s klíčovými aktéry v sociálních službách. Nechceme nic podcenit. Zdraví lidí je pro nás na prvním místě,“ vysvětluje ministryně Maláčová.

 

Jak to bude vypadat?

 

Pondělí 27. dubna

 

· Otevření nízkoprahových zařízení pro děti a mládež (NZDM) a sociálně aktivizačních služeb (SAS) pro rodiny s dětmi v bezkontaktní formě, tedy po telefonu a elektronicky.

 

Pondělí 11. května

 

· Otevření NZDM a SAS pro rodiny s dětmi v terénní formě, a to v přirozeném prostředí uživatelů.

· Otevření SAS pro seniory a osoby se zdravotním postižením v terénní formě v bezkontaktní podobě.

· Možnost vycházet mimo areál pro klienty v pobytových službách péče kromě cílové skupiny senioři.

 

Pondělí 25. května

 

· Otevření týdenních stacionářů v omezeném režimu pro všechny potřebné.

· Otevření SAS pro seniory a osoby se zdravotním postižením v terénní formě.

· Otevření NZDM a SAS pro rodiny s dětmi v terénní a ambulantní formě.

· Otevření denních stacionářů v omezeném režimu pro cílovou skupinu děti a mládež.

 

Pondělí 8. června

 

· Otevření denních stacionářů, center denních služeb, sociálně terapeutických dílen, sociálně aktivizačních služeb pro osoby se zdravotním postižením pro všechny cílové skupiny kromě seniorů v omezeném režimu.

· Možnost návštěv u klientů pobytových služeb péče za podmínek dodržování všech preventivních opatření.

· Znovuobnovení poskytování sociálních služeb na základě individuálního plánování a smluv o poskytování sociálních služeb.

Sociální služby budou otevřené za podmínek dodržování všech preventivních opatření. Další uvolnění otevření sociálních služeb pro seniory je plánováno na červen a červenec dle aktuální situace.

 

Navrhovaný plán plně reflektuje aktuální epidemiologickou situaci a byl konzultován také s třicítkou klíčových zástupců poskytovatelů sociálních služeb a pracovní skupinou Karanténa.

 

Ministerstvo je připraveno plán aktualizovat při jakékoliv změně ve vývoji. Opatření, která z plánu vyplývají, MPSV diskutuje s partnery pro oblast sociálních služeb, aby rezort měl co nejčerstvější informace z terénu, které jsou nezbytné pro konkrétní realizaci plánu. Tato realizace je podmíněna pokračováním úzké spolupráce s Ministerstvem zdravotnictví, která v současnosti již probíhá.

 

zdroj: MPSV

foto: redakce