Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. 6. 2020

Nepřijatelné změny v přípravě a financování programu pro sportovní organizace

Praha - „Již od začátku komunikuji s oběma stranami. Jak s Národní sportovní agenturou, tak se zástupci spolků a neziskových organizací, které o to projevili zájem. Dopředu nám byl zaslán návrh programu k připomínkám. Ve spolupráci se sportovními organizacemi jsem zaslala několik připomínek, které znám nejen z působení na radnici v Boskovicích,“ sdělila senátorka Vítková.

 

Sportovní organizace jsou neziskové, nemohou mít dostatečné rezervy na velké výpadky příjmů. Návrh počítá s vyhlášením programu 8. 6. 2020. Program projednala dne 1. 6. 2020 vláda. Miliardu korun, schválenou na program, rovným dílem poskytnou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a vláda z vládní rozpočtové rezervy. V úterý 2. června představil místopředseda NSA Ivo Lukš program Podvýboru pro sport v Senátu. Setkání iniciovala senátorka Jaromíra Vítková, která na začátku upozornila: „Obce a města, která také poskytují dotace sportovním klubům, v současné době z důvodu propadu až 34 % příjmů díky opatřením vlády, musí krátit sportovním klubům dotace. Hledat, jak pokrýt finanční propady budou i kraje.“

 

Na jednání Podvýboru pro sport v Senátu proběhla vzrušená diskuze.

 

„Nejen já, ale i všichni členové Podvýboru vyslovili rozhořčení s novým návrhem financování programu, kde se nyní počítá, že 500 milionů Kč se vyčlení z kapitoly MŠMT, a to již z vyhlášených programů. Tento zásadní nesouhlas Podvýbor vyjádřil ve svém usnesení vládě a Národní sportovní agentuře. Výbor požaduje, aby financování celé alokace programu 1 mld. Kč bylo zajištěno ze státního rozpočtu. Další výhrady jsem měla k možnosti agentury měnit pravidla, a že není stanovena minimální a maximální výše dotace pro žadatele,“ doplnila senátorka Vítková.

 

 

zdroj: Jaromíra Vítková

foto: ilustrační