Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 7. 2020

ODS: Vláda projednává tři zákony ze Záchranného kruhu ODS

Praha - První návrh ODS, který dnes vláda posoudí, dočasně zvedá částku darů, o kterou si dárci mohou snížit daňový základ, a to ze současných 10, resp. 15 procent na 30 procent. „Tímto návrhem chceme motivovat společensky odpovědné firmy a další dárce, aby i v ekonomickém propadu dál podporovali veřejně prospěšné aktivity, například v sociálních a zdravotních službách. Současně tím hodíme záchranné lano organizacím, kterým kvůli ztrátě soukromých dárců hrozí omezení činnosti nebo úplný konec,“ uvádí k návrhu Jan Bauer, poslanec a člen programového týmu ODS pro sociální politiku.

 

 

Další návrh z dílny ODS směřuje k podpoře zaměstnanosti snížením ceny práce. Cílem návrhu zákona je snížit zaměstnavatelům sazby pojistného na sociální zabezpečení o 2 procentní body. Předseda poslaneckého klubu ODS a 1. místopředseda strany Zbyněk Stanjura připomíná: „Zlevnění ceny práce je jedno z hlavních opatření, po kterých volají zaměstnavatelé. Náš návrh ponechá firmám zhruba 2,5 miliardy měsíčně. Ty mohou firmy využít ve prospěch svých zaměstnanců, pro rozvoj podnikání a vyrovnání se s těžkým obdobím způsobeným koronavirem.“

 

 

Své stanovisko dnes vláda dá i k třetímu návrhu z balíku Záchranného kruhu ODS pro ekonomiku, a sice zvýšení slevy na poplatníka na 30 000 korun. Tento návrh ponechá každému člověku v peněžence až o 5 160 korun více. „Výdajové programy a opatření současné vlády na pomoc ekonomice po koronavirové krizi jsou pomalé a byrokraticky složité. Pro rozjezd ekonomiky je daleko lepší, když necháme peníze lidem přímo v jejich peněženkách. Nechme na lidech, jak své vydělané peníze utratí. Základní sleva na poplatníka se od roku 2008 neměnila. Je tedy správné reagovat na vývoj inflace a růst reálných mezd, které relativní výši daňové slevy výrazně zmenšily, a lidem tak de facto zvýšily daňové břemeno. Je nejlepší čas to lidem kompenzovat a nechat jim více z vydělaných peněz v peněžence,“ vysvětluje místopředseda poslaneckého klubu a člen programového týmu ODS pro ekonomiku Jan Skopeček.

 

 

zdroj: ODS

foto:ODS