Jdi na obsah Jdi na menu
 


Intenzivní déšť vydatně zaměstnal i středočeské hasiče

Středočeský kraj - Ke skokovému nárůstu řešených událostí došlo po 10. hodině dopoledne. Od 11. do 12. hodiny řešilo operační středisko s hasiči tolik událostí, jako běžně za celý den. Nejhorší situace byla na Kolínsku. Od 12. do 13. hodiny zde napršelo 42 litrů vody na jeden metr čtvereční. Hasiči v okrese Kolín vyjížděli k 59 událostem, kdy nejčastěji čerpali vodu ze zatopených sklepů a ulic, v několika případech také odstraňovali popadané stromy, informoval mluvčí hasičů Středočeského kraje Ladislav Holomčík. 

 

                                                                    

 

Přímo v Kolíně dopoledne komplikovala hasičům práci havárie parovodu. Unikající páru často lidé hlásili jako požár, jednou dokonce jako požár trafostanice. V kolínské Dělnické ulici voda ze střechy panelového domu zatekla ve všech osmi podlažích do elektroinstalace, kde způsobila zkrat, žhnutí elektrického vedení a zakouření společných prostor domu.

 

V části Sendražice čerpali hasiči na více místech vodu z ulic, sklepů a rybníka Haltýř, který hrozil zaplavením okolních nemovitostí. Zde byl nasazen také speciální automobil s výkonnými čerpadly ze stanice Říčany. Po šesti hodinách, po kterých se podařilo situaci stabilizovat, se potokem přehnala vlna, která zásah znovu zkomplikovala.

 

                                                                                                

 

Vodu ze sklepů rodinných domů čerpali také hasiči na Nymbursku, například v obcích Kolaje, Vrbice a Sokoleč. Stromy řezali v obcích Sedlec a Bílé Podolí na Kutnohorsku, doplnil mluvčí hasičů Holomčík. 

 

zdroj: HZS ČR

foto: HZS ČR