Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. 6. 2020

Czernin: Dostavba Dukovan nesmí ohrozit bezpečí ani svobodu České republiky

Praha - „Vítám usnesení výboru, které vyzývá vládu, aby více dbala na bezpečí a svobodu naší země než na ekonomickou stránku dostavby jaderných bloků. Ruská federace se dlouhodobě pokouší získat vliv nad energetickou soběstačností naší země. Jakákoli výlučná závislost je nebezpečná. O to nebezpečnější, je-li to závislost na nedemokratickém státu,“ vysvětluje první místopředseda TOP 09 a člen senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Tomáš Czernin. „To jsme si konečně ověřili na jednání Číny, která prodává zdravotnické pomůcky, ale nechce připustit, aby Česká republika poděkovala Tchaj-wanu za pomůcky darované. Závislost znamená omezení svobody,“ uzavírá Czernin.

 

Nesmíme rezignovat na výuku matematiky

 

Senátoři také na dnešním jednání rozhodnou o zrušení povinné maturity z matematiky. „Nerezignujeme na výuku matematiky, studenti z ní stále budou moci maturovat dobrovolně. Je to důležitý a nenahraditelný předmět, ale to jsou argumenty pro kvalitní výuku matematiky, ne pro povinnost z ní maturovat. Povinná maturita zkrátka neznamená lepší znalost matematiky a zkvalitnění výuky. Nesmíme dopustit, aby se výuka zúžila pouze na přípravu k maturitním testům. Tím bychom si zavřeli dveře. Navíc studenti by měli mít konečně jasno v tom, z čeho budou příští školní rok maturovat,“ uvádí první místopředseda Senátu Jiří Růžička.

 

Senát se bude také opět zabývat novelou zákona o daňovém řádu. Ta přináší zákonný rámec projektu „MOJE daně“, jehož smyslem je především zjednodušení a elektronizace správy daní. Téměř totožný návrh posuzoval Senát na březnové schůzi.

 

„Podařilo se nám už tehdy z návrhu odstranit absolutně nesmyslné prodloužení lhůty pro vrácení nadměrného odpočtu DPH z 30 na 45 dnů. Vládní poslanci náš návrh sice neschválili, nenašli ovšem dostatek hlasů ani pro svůj původní návrh. Jen díky tlaku opozice nyní Ministerstvo financí předložilo nový návrh, který už podobné komplikace pro podnikatele neobsahuje. Tohle je jasný důkaz, jak důležitou roli v legislativním procesu hraje i Senát,“ říká senátor a místopředseda TOP 09 Herbert Pavera.

 

zdroj: TOP09

foto: Rejtek