Jdi na obsah Jdi na menu
 


REGIONY

Příspěvky

19. 5. 2020

Unikátní operace – lékaři vyměnili zároveň oba kolenní klouby

/ Rubrika: REGIONY

Lékaři I. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity provedli koncem minulého týdne unikátní operaci. Odoperovali pacientce v jeden čas oba kolenní klouby.

 
Celý příspěvek

19. 5. 2020

Inspirace pro Brno z jihokorejského Tegu: testovat, izolovat i nakažené bez příznaků, nevypínat ekonomiku

/ Rubrika: REGIONY

Epicentrem koronavirové nákazy v Jižní Koreji se stalo město Tegu. V této dvouapůlmilionové metropolitní oblasti bylo zachyceno i přes 700 případů denně, hrozící katastrofu se díky dobře zvoleným opatřením podařilo odvrátit. O zkušenostech čtvrtého největšího jihokorejského města dnes prostřednictvím videokonference mluvila primátorka města Brna Markéta Vaňková s jeho starostou Kwonem Young-jinem.

 
Celý příspěvek

19. 5. 2020

Na mosteckém autodromu se mohou mladí lidé zdarma zdokonalit v řízení vozidel

/ Rubrika: REGIONY

Už na konci května startuje nový projekt pro čerstvé absolventy autoškol Start Driving. Je určený mladým začínajícím řidičům ve věku 18 až 24 let, kteří se mohou přihlásit do bezplatných zdokonalovacích kurzů bezpečné jízdy. Organizuje je osm výcvikových center po celé republice, jedním z nich je polygon mosteckého autodromu.

 
Celý příspěvek

19. 5. 2020

Moderní hala v Pisárkách začala sloužit k očistě a ošetření tramvají

/ Rubrika: REGIONY

V Pisárkách začala fungovat nová hala, která umožní důkladnější péči o tramvaje. Vozy zde každý den po příjezdu projdou očistou i kontrolou technického stavu. Hala zaujme i svým moderním vzhledem, prosklená část nabízí pohled do interiéru, venkovní pyramidové hliníkové opláštění kromě estetického dojmu také pohlcuje hluk projíždějících tramvají na lince 1. Červený portál stavby odkazuje na základní barvu města Brna.

 
Celý příspěvek

15. 5. 2020

Ortopedie ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně již naplno operuje

/ Rubrika: REGIONY

Všechny kliniky a oddělení ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně se postupně vracejí k běžnému provozu, a to v rámci operativy i ambulancí. Odložení plánovaných operací během pandemie nejvíc „postihlo“ I. ortopedickou kliniku FNUSA a LF MU. Nyní již lékaři vykonávají denně standardní počet operací.

 
Celý příspěvek

15. 5. 2020

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně od pondělí 18. května po dvou měsících znovu otvírá všechny vchody

/ Rubrika: REGIONY

 Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně od pondělí 18. května po dvou měsících znovu otvírá všechny vchody do nemocnice. U dvou z nich zachová do konce měsíce také měření teploty termokamerou

 
Celý příspěvek

6. 5. 2020

Fakultní nemocnice Brno testuje na koronavirus také samoplátce. Ti mohou přijet autem nebo přijít pěšky

/ Rubrika: REGIONY

Fakultní nemocnice Brno testuje na COVID -19 včetně Rapid testů pro samoplátce - řidiče, pěší a děti

 
Celý příspěvek

4. 5. 2020

Biologové z Masarykovy univerzity objevili další slabé místo nádorových buněk

/ Rubrika: REGIONY

Novou možnost, kam se zaměřit při hledání léků bránících nádorovému bujení, objevila výzkumná skupina pod vedením Dalibora Blažka z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Jako první na světě dokázali popsat význam bílkoviny nazývané cyklin-dependentní kináza 11 (CDK11), která hraje důležitou roli v přepisu genetické informace. Právě tato její funkce by mohla pomoci v zabránění růstu nádorovým buňkám. Publikaci popisující zásadní funkci CDK11 nyní vydal prestižní časopis Nature Structural & Molecular Biology.  

 
Celý příspěvek

4. 5. 2020

Brno se chystá na otevírání mateřských škol. Lidovci požadují otevírání až po skončení nouzového stavu

/ Rubrika: REGIONY

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo 2. května soubor hygienických podmínek, které musí mateřské i základní školy a jejich zřizovatelé splňovat při otevření jejich zařízení. Mateřské školy v Brně byly uzavřeny rozhodnutím Rady města Brna 17. března. Město nyní společně s městskými částmi a řediteli škol řeší dodržení všech vymezených hygienických podmínek, lidovci požadují otevření škol až po skončení nouzového stavu, což bude nejdříve 17. května. O konkrétním termínu bude na svém zasedání rozhodovat Rada města Brna. Základní školy budou otevírány z rozhodnutí vlády 25. května

 
Celý příspěvek

30. 4. 2020

Open House v Brně dokázal porazit karanténu

/ Rubrika: REGIONY

Celosvětový projekt Open House narazil na koronavirovou krizi, a tak v zapojených městech termíny jeho konání ruší nebo posouvají. I v Brně se můžete na podzim těšit na svou příležitost prožít město jinak a navštívit osobně zajímavá běžně nepřístupná místa. V původním víkendovém termínu 25. –26. dubna však zájemci nemuseli smutnit, díky profesionalitě organizátorů a nasazení dobrovolníků mohli být svědky nebývalé multimediální události, která nemá v rámci sítě Open House Worldwide obdoby.

 
Celý příspěvek