Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 7. 2020

Brňané se budou vozit novými autobusy SOLARIS

Brno - „Nákupem dvaceti kloubových a dvaceti sólo autobusů v letošním roce přistupujeme k výrazné obnově vozového parku autobusů. V případě autobusů SOLARIS Urbino 18 se jedná se o moderní vozy, které pro větší komfort cestujících vedle klimatizace přináší i zvětšený prostor u druhých dveří umožňující rychlý nástup a výstup z vozidla,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

 

Mezi další přednosti nových vozů SOLARIS Urbino 18 vedle celovozové klimatizace patří USB nabíječky, systém RIS2 a širokoúhlé LCD monitory. Sedadla pro cestující jsou plastová, na sedací části opatřená potahovou látkou, která zamezí klouzání a zajistí cestujícím lepší tepelnou pohodu. Jedním z benefitů pro řidiče budou například vyhřívaná čelní skla, což zvýší komfort i bezpečnost jízdy.

 

„Nové autobusy SOLARIS Urbino 18 v provozu nahradí dosluhující autobusy Karosa řady B 900 a Citelis. Cestující se s nimi setkají například na linkách 40, 42, 44, 50 a 84,“ dodal Havránek.

 

Kompletní dvacítka kloubových autobusů bude po Brně jezdit do konce července. Během srpna a září pak dopravnímu podniku postupně výrobce dodá 20 sólo autobusů SOR typu NS. Oba typy vozů jsou na dieselový pohon.

 

„Nové autobusy splňují aktuálně platnou emisní normu EURO VI a přispějí tak ke zlepšení ovzduší ve městě Brně.“ doplnil technicko-provozní ředitel Jaromír Holec.

 

Nutnost udržování podílu autobusů na tento druh pohonu vychází ze smluvního závazku Dopravního podniku města Brna o možnosti okamžitého poskytnutí až 100 autobusů pro evakuační účely v případě mimořádné události např. v souvislosti s provozem JE Dukovany. Pro tento účel jsou jako nejvhodnější dieselové autobusy vzhledem k možnosti operativního plnění pohonnými hmotami i mimo vozovnu. Dopravní podnik města Brna aktuálně provozuje celkem 314 autobusů, doplnila jeho mluvčí Hana Tomaštíková.

 

zdroj: DPMB

foto: DPMB