Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 6. 2020

Nevidomý chlapec zvládá diabetes díky mobilní technice

Oproti terapii inzulinovými pery se rapidně snižuje počet vpichů do těla - perem několikrát denně, což je poměrně zatěžující a to jak pro samotné tělo pacienta, tak i pro jeho každodenní život a to ještě zvlášť u nevidomého člověka. „Když jsem se s mobilem naučil pracovat, tak jsem měl zprvu problémy, ale jakmile jsem se v aplikaci vyznal, objevil jsem všechny její výhody,“ říká pacient Benjamin.

 

Díky mobilní pumpě dochází ke vpichům cca 1x za 2 až 3 dny, což je ve srovnání s jeho minulou léčbou naprostý posun vpřed. „Proto můžeme říci, že se jedná o další posun v léčbě diabetu, která je zejména pro nevidomého chlapce velkou pomocí. Benjamin je úplně bezproblémový pacient, se kterým se výborně spolupracuje. Toto zařízení omezí počet vpichů do těla a to velice zásadně. Terapie pomocí inzulinové pumpy stojí na pomyslném vrcholu léčby diabetu,“ uvedla MUDr. Klára Hájková z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

 

„Dle našich informací je Benjamin pravděpodobně prvním nevidomým pacientem na IP v České republice a je zářným příkladem toho, že když je člověk motivovaný, neexistují pro něj překážky. Pokud se k tomu připojí podpora ze strany lékaře a nejbližšího okolí, pravděpodobně není důvod, proč by nevidomí lidé nemohli za pomoci vhodných technologií inzulinovou pumpu ovládat. Pravdou je, že edukační proces na ovládání inzulinové pumpy je mnohem náročnější než u běžných pacientů. Ve výsledku se ale vynaložené úsilí bohatě vrátí spokojeností a lepší kvalitou léčby. Budeme rádi, když této komunitě pomůžeme vylepšit život s inzulínovou pumpou,“ řekl Ing. Petr Vrchota z firmy MTE v Brně, která zařízení vyvíjí.

 

                                                               

 

 

Jak probíhá dávkování inzulínu do krve? Jedná se o nonstop zařízení?

 

Zařízení dodává nepřetržitě 24hodin denně do těla inzulín. V pumpě je naprogramován tzv. bazální profil, který se stará o dodávku inzulinu pro potřeby těla. Dodávané množství se liší v průběhu dne a každý pacient má bazální profil nadefinovaný specificky podle svých potřeb.

 

Pacient dále musí sám manuálně pokrývat podáním Bolusových dávek množství sacharidů, přijatých v jídle. K výpočtu Bolusu může využít Bolusový kalkulátor, který je součástí pumpy nebo aplikace v telefonu.

 

Dále musí umět reagovat na nenadálé zvýšení nebo snížení glykémií z důvodů nemoci, sportování, výdeje energie nebo stresu. V takových okamžicích si podává tzv. korekční bolus, dočasně zvyšuje nebo snižuje hodnoty nastavení bazálního inzulínu, případně na potřebnou dobu zcela vypíná dodávku inzulinu.

 

Pacient může svou pumpu ovládat nejen prostřednictvím mobilního telefonu, ale také přímo na pumpě pomocí ovládacích tlačítek a informací na displeji pumpy.

 

zdroj: FN Brno

foto: FN Brno