Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyjádření primátorky města Brna Markéty Vaňkové k situaci kolem pořádání GRAND PRIX ČESKÉ REPUBLIKY

Brno - Pro mě a pro naše koaliční partnery, se kterými jsem možnosti dalšího postupu opakovaně a podrobně projednávala, jsou akceptovatelné podmínky, že za letošní – ve všech ohledech velmi atypický – ročník by pořádající spolek s ohledem na nemožnost účasti diváků uhradil zalistovací poplatek ve výši 1 milión eur, a to s využitím nabídky promotéra, který jako součást plnění nabídl v rámci televizních přenosů odvysílání reklamních spotů o Brně a jižní Moravě. A závazek původně sjednaný na letošek, tedy poplatek ve výši 4,6 miliónu eur, by se přesunul na příští ročník, který by proběhl za standardních podmínek a za účasti i těch diváků, kteří si již zakoupili vstupenky na letošní léto. Toto řešení jsem schopna za město v orgánech Spolku pro GP ČR Brno podpořit a také dodatek ke smlouvě v tomto duchu podepsat.

 

 

Podmínky vyjednané panem hejtmanem, tedy letos 1 milión eur a příští rok 6 miliónů eur, považuji za nutné nechat schválit Zastupitelstvem města Brna, které se koná za necelých 14 dní, konkrétně 16. června, a to z důvodu navýšení závazku oproti závazku sjednanému na letošní rok ve stávající smlouvě uzavřené na dobu 5 let tehdejším primátorem Petrem Vokřálem a hejtmanem Michalem Haškem. Bez mandátu zastupitelstva a v době, kdy stát městům a obcím nečekaně a nesystémově odpírá i v této těžké postcovidové době podíl na daních, s nímž naše rozpočty kalkulují, nechci budoucí rozpočet města zatěžovat závazkem nad rámec pro letošek původně dohodnutých a akceptovaných podmínek.

Dalším možným řešením je nezpochybnitelná garance Vlády ČR, případně některého z ministerstev, že se bude stát na financování zalistovacího poplatku dlouhodobě a dostatečně podílet.

 

 

Za mě osobně je stávajících 30 miliónů korun, které město dává Spolku na úhradu zalistovacího poplatku, maximálně možnou a obhajitelnou částkou. Podotýkám, že jsme s promotérem opakovaně jednali, informovali jsme ho o potřebě projednat případné navýšení poplatku v zastupitelstvu a nabídli jsme mu i jiné varianty řešení, například tu, že se letošní ročník odjede bez diváků s poplatkem 1 milión eur a zahájíme rovnou jednání o nové pětileté smlouvě.

 

 

Dovoluji si podotknout, že o svých postojích a o rozhodnutích vedení města jsem pana hejtmana Šimka vždy neprodleně informovala, dokonce jsme se společně účastnili videohovoru s panem Ezpeletou, v rámci kterého jsem jej žádala o snížení částky navržené na rok 2021. Dále uvádím, že do dnešního dne jsem já ani nikdo ze zastupitelského klubu ODS médiím nesdělili konkrétní podmínky, o kterých je s Dornou jednáno, tedy zejména výši zalistovacích poplatků. Vzhledem k tomu, že tyto částky dnes již byly uvedeny ve článku zveřejněném na iDnes, zmiňuji je též, neboť je to dle mého názoru nezbytné pro vysvětlení dosavadního postupu.

 

 

Pro dokreslení složitosti celého procesu a rozhodování o dalším osudu MotoGP v Brně mohu uvést, že v posledních dnech rezignovali 3 členové z pětičlenné kontrolní komise spolku, a to zakládající člen Stanislav Kadečka, člen nominovaný MŠMT Jan Procházka a taktéž bývalý člen výkonného výboru spolku Petr Vokřál.

 

 

zdroj: Markéta Vaňková

foto: redakce