Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 5. 2020

„Kluci jsou po házené hladoví, na sraz se těší a to je pozitivní,“ říká před kempem v Zubří Jan Filip

Po dlouhé vynucené přestávce se sejde český reprezentační tým mužů. Původně chtěli trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš využít jaro k pilování detailů a věcí, na které není čas během kvalifikací a šampionátů. Nakonec je ale všechno jinak. Nejdřív plánovanou jarní přípravu termínově nabourala pandemie, teď se sice tým sejde v Zubří, na kempu ale bude chybět kompletní sestava reprezentantů z Německa. „Hráči v Německu jsou na tzv. kurzarbeit a vedení bundesligy vydalo nařízení, že hráči nesmí být uvolňováni na reprezentační akce, především kvůli pojištění a také proto, že EHF zrušilo všechny reprezentační termíny do konce sezóny,“ vysvětlil Jan Filip.

 

Místo ladění detailů v kompletní sestavě tak bude plán jiný. „Je to pro nás problém, protože jsme se chtěli zaměřit na věci, na kterých je třeba pracovat dlouhodobě. Protože na tomto srazu nás nečeká žádný zápas, je to prostor věnovat se některým věcem déle a do detailu, na což nemáme čas během nabitých kvalifikačních srazů,“ popsal Filip.

 

Pozvánku na sraz tak místo „německé“ sestavy dostali především hráči z domácí soutěže. Někteří premiérovou, a tak je to zase příležitost vidět nové reprezentační posily. „Takto to teď vnímáme. Ze základního kádru přijedou na sraz hráči, kteří přijet můžou, a tým pak doplní hráči, z nichž většina už se v reprezentaci objevila, ale někteří budou na seniorském reprezentačním srazu vůbec poprvé,“ zmínil Filip.

 

Premiéra čeká třeba Adama Ptáčníka nebo Víta Reichla. „Musíme kádr rozšířit, proto v nominaci i mezi náhradníky jsou i hráči, kteří se dosud v reprezentaci neobjevili. Chybí nám 11 hráčů z Německa, a tak je to i příležitost vidět další hráče v tréninku, na hřišti i mimo hřiště. A oni mají zase možnost poznat, jak tým funguje,“ dovysvětlil český trenér.

 

A jiné bude soustředění nejen kvůli obměněné sestavě, ale také kvůli okolnostem současné situace. „Je nám jasné, že soustředění bude specifické. Po dlouhé době, kdy velká většina hráčů netrénuje v hale a věnuje se jen kondiční přípravě, bude to tak velmi odlišná příprava,“ řekl Filip.

 

Proč? Hráči více než dva měsíce neabsolvovali herní trénink. „Musíme začít úplnými základy. Od pohybu na hřišti, přihrávek, střelby. Bez kontaktu, jeden na jednoho. Budeme to nabalovat podle toho, jak se to bude vyvíjet a jaký bude stav hráčů. Před dvěma a půl měsíci skončil normální trénink v halách. Na to musíme brát ohled. Chtěli bychom pracovat i na některých detailech naší taktiky, jak jsme si původně plánovali, ale bude záležet na tom, jak se to bude vyvíjet. Máme před sebou pět dní, neleží na nás žádný výsledkový tlak, můžeme se věnovat tomu, čemu bude třeba,“ uvědomuje si český trenér.

 

Na současné situaci vidí ale Filip i pozitiva. Podle něj mohli hráči nucenou pauzu využít k práci na vlastním těle. Nejen k rozvoji kondice, ale i k „údržbě těla“, na kterou není v nabité sezóně tolik prostoru. „Pro tělo jako takové není tento individuální tréninkový režim až tak špatný. Pro řadu hráčů, kteří jsou stále v házenkářském zápřahu, to může být příležitost věnovat se kondiční stránce, možnost dělat kompenzační věci, mobilitu… Na to jindy třeba tolik času není a záleží na tom, jak se k tomu který hráč postaví. Nakonec v tom nevidím takovou tragédii, všichni jsou na tom stejně, nikde se nehraje, netrénuje se v hale. Hráči, kteří jsou po dlouhých zraněních třeba v půlroční rekonvalescenci se taky musí dostávat zpátky do formy. Je to individuální, někomu to trvá delší, někomu kratší dobu. Ale všichni na sobě mohou minimálně po kondiční stránce pracovat, nikdo není omezený nějakými zraněními. V tomto je to vlastně příležitost,“ nahlíží na situaci trenér z jiného úhlu a dodává: „Navíc věřím, že kluci budou po házené hladovější. Těší se na sraz, těší se do haly a na soustředění. To je určitě pozitivní.“ 

 

zdroj: ČSH

foto: ČSH