Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 6. 2020

Házenkářky čeká v Zubří týdenní příprava. Sejdou se poprvé po půl roce

ČR - Naposledy se házenkářky sešly pohromadě před vánočními svátky na turnaji v Chebu. Teď se sejdou v Zubří na týden už 16. června. Čeká je nabitý program v hale i v přírodě v okolí Rožnova pod Radhoštěm a také již taktická příprava směrem k prosincovému mistrovství Evropy.

 

„Na kempu absolvujeme za ten týden asi pět nebo šest tréninků v hale. Co se týká taktické přípravy budeme pilovat naše zažité věci a především do systému dostávat nové hráčky. Pracovat budeme zejména na vysunuté obraně. Již jsme ji hráli, ale byl to spíš náš záložní systém. Zpracovali jsme si videomateriál, vysvětlíme si to a probereme si to s novými hráčkami. Většinu tréninkových aktivit tak věnujeme tomuto, zařadíme i jednu novou útočnou kombinaci, jejímž cílem bude, abychom se častěji dostávali do zakončení z křídel,“ popsal plány na práci v tréninku trenér ženské reprezentace Jan Bašný.

 

Zpravidla v odpoledních časech se pak hráčky budou vydávat k další fázi přípravy do přírody. „Máme v plánu tréninky zaměřené na mimoházenkářské aktivity, soudržnost a spolupráci. Toto děláme na každém kempu a ani tentokrát to nebude chybět. Po šesti měsících, kdy jsme se s hráčkami neviděli, to považuji za velmi důležité a je třeba na tom pracovat pořád,“ vysvětlil Bašný a doplnil, že hráčky pak bude čekat i třetí fáze přípravy – taktická videopříprava. 

 

Komplikací je pro společnou přípravu skutečnost, že ne všechny hráčky jsou v současné době po fyzické stránce podobně připravené. „Určitým problémem je nestejné vytížení jednotlivých hráček. Všechny hráčky se nějakým způsobem během tříměsíční pauzy připravovaly, jsou ale některé, které se od patnáctého března prakticky nedostaly k míči. V některých klubech se pracuje všestranně, někde se pracuje jen na kondici a některé hráčky zůstávají v individuální přípravě. Rozdíly jsou proto velké. Na první fázi každého tréninku tak budeme mít připravenou pasáž, která by měla hráčkám pomoci dostat se na přibližně stejnou úroveň, aby v další fázi tréninku se do taktických věcí mohly všechny zapojit co možná nejlépe,“ dovysvětlil Bašný.

 

Netradiční součástí jednoho z tréninků bude i společné sledování losu základních skupin EHF EURO 2020, během nějž se hráčky dozvědí, kdo bude jejich soupeřem v základní skupině prosincového šampionátu. „Losuje se po jedenácté hodině dopoledne. Upravil jsem proto trénink v hale a na konci tréninku si chceme los promítnout přímo na ploše v hale, abychom ho sledovali přímo společně. A holky si určitě vymyslí i nějakou hravou soutěž k losování skupin,“ dodal trenér s úsměvem.

 

Které týmy na šampionát postoupí, nakonec určili od stolu příslušné komise EHF a to tak, že na EURO 2020 pojedou stejné týmy, které se zúčastnily evropského šampionátu v roce 2018. „A my jsme se dostali na šampionát zaslouženě. Vedli jsme skupinu, měli jsme čtyři body. Myslím, že bychom si postup uhráli i na hřišti. Z našeho pohledu navíc bylo trochu nevýhodné, že EHF rozhodlo o postupu týmů podle klíče minulého EURA, protože jsme se kvůli našemu umístění na patnáctém místě dostali do posledního koše. Pokud by se bral ranking EHF za poslední tři roky, jak je většinou pravidlem, byli bychom možná ve třetím koši a měli bychom šanci dostat možná hratelnějšího soupeře. Ale jsme v posledním koši a je tak téměř jedno, jak nakonec los dopadne,“ okomentoval současnou situaci Bašný a dodal: „Naším cílem na EURU bude dostat se do další fáze šampionátu, tedy v základní skupině přehrát minimálně jednoho soupeře.“

 

I do nominace pro přípravný kemp v Zubří pak týmu promluvila koronavirová pandemie. „Některé hráčky nepřijedou kvůli studijním úkolům. Covid posunul termíny státnic, maturit a dalších zkoušek, proto některé hráčky nepřijedou vůbec anebo se připojí později. Některé zase budou muset kvůli zkoušce třeba na den odjet. Některé hráčky ze zahraničí se nemohou zúčastnit z organizačních a klubových důvodů,“ doplnil závěrem Bašný.

 

 

zdroj: ČSH

foto: ČSH